У період підготовки до візиту в силу різних причин і обставини висловлювалися певні сумніви щодо його успішності. На щастя, аналіз документів, які були ухвалені під час візиту і коментарі експертного середовища та інформація, яку ми маємо про візит свідчить про його успішність.
В ухвалених документах, насамперед у спільній заяві щодо стратегічного партнерства України і Сполучених Штатів Америки підтверджено прагнення обох сторін до посилення стратегічного партнерства, піднесення його рівня. З цією метою сторони домовилося про активізацію роботи Комісії стратегічного партнерства та затвердження нової хартії стратегічного партнерства.
Окремий розділ спільної заяви присвячено питанню протидії російській агресії. Тут Принципово важливими і якісно новими є кілька моментів:
1. Беззастережне визнання факту збройної агресії Росії проти України.
2. Відсутність, будь-який посилань на так звані мінські домовленості, як інструмент регулювання ситуації породженої збройною агресією Росії.
3. Неодмінність українсько-російського врегулювання на основі міжнародного права включно зі статутом ООН.
4. Необхідність співпраці між Україною і США з метою притягнення Росії до відповідальності за її агресію.
Такий концептуальний підхід може стати платформою для створення Антипутінської коаліції і розширення діапазону санкцій проти Росії, як держави агресора.
В спільній заяві підкреслюється, що пріоритетом для США залишається безпека України і підтримка її суверенітету і територіальної цілісності. Особливо підкреслюється, що успіх України має центральне значення для глобальної боротьби між демократією і автократією. Важливим результатом зустрічі Зеленського з Байденом є його запевнення, що Сполучені Штати та їхні союзники підтверджують комюніке саміту НАТО (червень 2021), що Сполучені Штати Америки підтримують право України обирати свій власний зовнішньополітичний курс вільно від зовнішнього втручання, включаючи прагнення України вступити до НАТО. Таке формулювання питання виключає визнання права Росії на вето щодо членства України в НАТО.
В документах, ухвалених під час саміту, сторони визначили широке коло сфер співпраці і окреслили низку важливих питань стратегічного рівня, вирішення яких матиме ключове значення для забезпечення національної безпеки кожної з них, підтримки регіональної стабільності та збереження загального миру.
Одним словом, можна вважати Україна і США схвалили дорожню карту свого стратегічного партнерства. Час покаже, як кожна сторона виконуватиме цей дороговказ.
Володимир Василенко: Надзвичайний і Повноважний Посол, Представник України в Раді ООН з прав людини (2006-2010), член Стратегічної Ради РОК.